Reprezentovali jsme zaměstnavatele na debatě Hospodářské komory
2021-06-29 11:21:00
Hospodářská komora ČR upořádala již šestou předvolební debatu věnovanou tentokrát situaci na českém trhu práce. Podle průzkumu společnosti ManPower je zde z pohledu zaměstnavatelů situace nejhorší za posledních 15 let. V důsledku kovidové pandemie a omezení pohybu pracovní síly ubylo zahraničních pracovníků a pro nacházející obnovení výkonu ekonomiky tak firmám chybí lidé.
Debata se snažila zformulovat doporučení, jaká opatření a reformy by pomohly situaci v oblasti zaměstnanosti zlepšit. Kromě prezidenta Hospodářské komory Vladimíra Dlouhého se diskuse zúčastnil také Tomáš Prouza, předseda Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a také politici z většiny hlavních politických stran a koalic. Do části debaty na téma „Firmám chybí lidé Je nábor zahraničních pracovníků rychlé řešení nebo se vyplatí investice do kvalitního vzdělávání a rozvoje kvalifikací?“ se jako host zapojil také generální ředitel MD logistiky Robert Kuchar, který zprostředkoval zkušenosti českých podniků se zaměstnáváním cizinců.
Na základě šetření mezi 615 zaměstnavateli všech velikostí a oborů Hospodářská komora uvedla, že 96 % zaměstnavatelů v ČR má zkušenost se situací, kdy dlouhodobě nemohou najít vhodné zaměstnance, zatímco o práci ve firmě se zajímají lidé s kvalifikací, o kterou zrovna firma zájem nemá. Sedm podnikatelů z deseti je i proto přesvědčených, že se česká ekonomika neobejde bez pracovníků ze zahraničí.
Robert Kuchar potvrdil, že lidi jsou pro logistické providery stále nedostatkovým zbožím. Chybí především skladníci a řidiči a jediným řešením, jak je firmy z tohoto oboru mohou získat, je nábor ze zahraničí. Připomněl také pozitivní zkušenosti s Režimem Ukrajina, tedy speciálním programem Hospodářské komory, který českým firmám usnadňoval nábor pracovníků z této země – MD logistika má dnes 30-40 pracovníků právě díky tomuto programu. „Nicméně Českou republiku poškozuje, když vyřizování pracovních povolení trvá příliš dlouho. Pokud má kvalifikovaný zaměstnanec z Ukrajiny zájem o místo v Polsku, vyřízení pracovních povolení mu trvá dva až tři týdny. U nás doba od vyhledání zaměstnance na Ukrajině po vyřízení všech povolení zabere tři až čtyři měsíce. Proč by měl tedy zájemce čekat na práci u nás, když může dříve do Polska?“ upozornil generální ředitel MD logistiky
Dále připomněl, že MD logistika zaměstnává zahraniční pracovníky jako standardní zaměstnance a nenajímá si je přes agentury, přestože je to pracnější. „Mají tak u nás dlouhodobá pracovní víza a my se k nim chováme stejně jako k našim českým zaměstnancům,“ uvedl Robert Kuchar a dodal: „Ne všude však takové zacházení funguje – pokud například MD logistika potřebuje poslat někoho ze svých ukrajinských řidičů do Velké Británie, mu musí zařídit pracovní vízum i do této země, což opět trvá další dobu.“ To představuje pro MD logistikudalší problém.
Celou debatu si můžete pustit na YouTube kanálu Hospodářské komory zde
Trh práce. Jsme připraveni na budoucnost? - YouTube
Další informace včetně výsledků průzkumu mezi zaměstnavateli jsou k dispozici na webu Hospodářské komory zde Problémy se sháněním zaměstnanců hlásí 96 % českých firem. Podnikatele děsí také rychlý růst minimální mzdy nebo povinný 5. týden dovolené | Hospodářská komora ČR