MD logistika zakoupila v únoru 2017 dvojici návěsů belgického výrobce STAS vybavených posuvnou podlahou Walking floor. Jde o moderní hydraulický podlahový systém výrazně usnadňující nakládku a vykládku zboží na paletách i vykládku sypkých materiálů. Testovací provoz obou návěsů v běžném provozu přitom potvrdil všechny výhody, které technologie Walking floor slibovala.

Univerzální návěs s podlahou Walking floor lze využít pro každý náklad – palety i sypké komodity. To je také hlavní výhoda pro dopravce, kterým přináší podstatně větší variabilitu z hlediska možných druhů nákladů a míst vykládek.

Jak Walking floor funguje? Podlaha nákladového prostoru je podélně rozdělena na jednotlivé pohyblivé hydraulicky ovládané pásy, které se posunují buď najednou, nebo vždy jen část z nich. Díky tomu umožňují zasunutí palety do čela návěsu nebo naopak její vysunutí na hranu pro snadné vyložení vysokozdvižným vozíkem. Na vykládku tak stačí minimální pojezdová výška.

Pro přepravu sypkých materiálů (například obilovin) jsou návěsy vybaveny speciálním posuvným předním čelem, které postupně sune přepravovanou komoditu na zadní hranu návěsu, odkud se vysýpá do jímky. Jednoduše odnímatelná střecha návěsu pak dovoluje snadné naložení sypkého nákladu.

Zkušební provoz obou návěsů v MD logistice prokázal dostatečnou spolehlivost technologie pohyblivé podlahy. „Během provozu jsme skutečně nemuseli řešit žádný technický problém,“ potvrzuje ředitel dopravy MD logistiky Bohumil Hána. Dále se potvrdila výhoda této výbavy umožňující snadnou přepravu různého zboží i materiálu a řidiči velmi oceňovali jednoduchost při manipulaci jak se sypkým, tak s paletovým zbožím. Významná úspora vyvažující vyšší pořizovací náklady plyne ze skutečnosti, že v porovnání se sklápěcími návěsy ujedou „walkiny“, jak se jim v Dašicích neformálně říká, o 30 až 45 procent méně přejezdových kilometrů mezi jednotlivými přepravami.

MD logistika využívá návěsy Walking floor jak pro přepravu sypkého, tak paletového zboží. Zhruba 40 procent připadá na palety a zbytek na volně ložené zboží. V tomto případě jde především o zemědělské komodity.

„O výhodách ‚walkinů‘ se přesvědčili též naši klienti, z nichž někteří následně upřednostňují nasazení tohoto druhu návěsu a my se jim pochopitelně snažíme vyjít vstříc,“ říká Bohumil Hána.