Koncepce nákladní dopravy podpoří nové odpočívky pro kamiony

Ministerstvo dopravy předložilo vládě na sklonku letošního ledna návrh Koncepce nákladní dopravy pro období 2017 – 2023 s výhledem do roku 2030. Přestože koncepce řeší především problémy železnice, část dokumentu se věnuje též silniční dopravě, která dnes hraje v přepravních výkonech prim.

Ministerstvo za klíčové úkoly pro silniční dopravu považuje dokončení české dálniční sítě, především pak Pražského okruhu, dálnice D35 v úseku z Opatovic nad Labem do Mohelnice, dálnice D3 do jižních Čech a D7 spojující hlavní město s Chomutovem.

S výstavbou nových úseků dálnic souvisí i nedostatek dálničních odpočívek pro řidiče kamionů, aby mohli bez problémů dodržovat povinné přestávky během jízdy. Na stávajících dálnicích a silnicích první třídy by měly průběžně přibýt stovky nových odpočívadel. Vybudováno má být 1500 chybějících parkovacích míst pro kamiony. Ředitelství silnic a dálnic už má vytipovaná první místa, zejména na dálnicích D1, D8 a D11. Celá akce přijde na miliardy korun.

Odpočívadla budou vznikat ve třech velikostech. Malá budou bez restaurace, ale s nápojovými automaty, toaletami a místem pro protažení těla. Střední budou nabízet více parkovacích míst a rychlé občerstvení. Velké odstavné plochy nabídnou kromě restaurace i zázemí pro řidiče kamionů v podobě sprch, případně možnosti ubytování.
Státní koncepce počítá i s budováním ramp na odklízení sněhu z vozů, což je pro řidiče kamionů velký problém. Rampy prozatím vzniknou na dálnici D5 (Rozvadov) a na D1 (Pávov). Více o budování nových odpočívek si můžete přečíst ve zprávě webu logistika.ihned.cz.

Koncepce dále navrhuje několik opatření pro zajištění dostatku řidičů. Jde především o podporu financování získávání řidičských průkazů skupiny C pro studenty středních škol, snazší má být též získání profesní osvědčení, kde by mělo stačit jen vykonání stanovené zkoušky bez nutnosti absolvování vstupního školení. Zjednodušit se má také udělování víz pro zaměstnávání cizinců, kteří by mohli vykonávat povolání řidiče. Celou koncepci je možné si přečíst na webu Ministerstva dopravy ČR.