Jistě si vybavíte symbol ledního medvěda, který býval před rokem 1989 na obalu velké části mraženého zboží. Nechyběl ani na symbolu provozu Mrazíren Praha v Dašicích. Přemýšleli jste někdy, odkud se tam vzal? Nabízíme na toto téma malé ohlédnutí.Vlevo reklama na mražený smetanový krém Polárka zachycená ve filmu Zpívající pudřenka z roku 1959. Vpravo logo Mochovských mrazíren,
uprostřed modernizované logo registrované u ÚPV.

Předobrazem bylo skutečné zvíře, a sice ve své době velmi populární samička ledního medvěda jménem Polárka z pražské ZOO. Do historie se zapsala tím, že šlo o prvního ledního medvěda, kterého ve zdejší ZOO odchovala matka přirozenou cestou. Polárka se narodila 23. listopadu 1947. Její matka, samice Nora, přišla do ZOO Praha v roce 1932 z cirkusu Karlas, samec Otto z cirkusu Kludský se k ní přidružil o něco později, a byli to první lední medvědi v pražské ZOO. Pár měl do svého odchodu ze ZOO v roce 1949 řadu mláďat, většina z nich však nepřežila kritické první dny či týdny. Poté se tehdejší ředitel ZOO Jan Vlasák rozhodl vyzkoušet umělý odchov. Nahradit mateřské mléko medvědů ledních není snadné, je totiž velmi tučné a složením se liší od kravského mléka či mléka jiných kopytníků. Pokus se podařil, samička Ilun se však dožila jen necelého roku. Prvním mládětem, které v ZOO samice Nora odchovala přirozenou cestou, se tak poté stala až Polárka. Její pouť skončila právě před 60 lety – 20. října 1959, měsíc před jejími dvanáctými narozeninami.

Polárka se stala ve své době skutečnou zvířecí celebritou. Jan napsal na webu pražské ZOO její někdejší ředitel Miroslav Bobek, obliba pražské zoologické zahrady byla v poválečných letech srovnatelná s tou dnešní. Už v roce 1947 se návštěvnost přiblížila hranici půl milionu a právě v tomto období byla nejslavnějším zvířetem ZOO Praha právě medvědice Polárka. Její ohromné popularity tehdy využily pražské mrazírny a od roku 1949 začaly její jméno i obrázek používat na mraženém smetanovém krému, který nově uvedly na trh. Polárka se stala dodnes užívaným obecným názvem pro tento typ výrobku. Usmívající se medvědice na kusu kry pak dlouhá léta doprovázela na obalech také mražené ovoce či zeleninu z Mrazíren Praha a dostala se také do loga provozu mrazíren v Dašicích.

Zpracováno na základě informací idnes.cz a webu ZOO Praha.