Léto přeje koníčkům všeho druhu, proto přinášíme po delší odmlce další díl cyklu Víc než jen hobby, v němž představujeme zaměstnance MD logistiky, kteří se věnují zajímavým zálibám.

Banány a ananas z vlastní zahrádky

Jaroslav Kulhánek pracuje v MD logistice jako samostatný referent skladu v Dašicích. Do jeho pracovní náplně patří veškerá administrativa chlazeného skladu, tedy přeznačování a doznačování výrobků, příprava zákaznických požadavků, objednávky spotřebního materiálu, podílí se na kontrolách příjmu zboží od ukladatelů, výstupních kontrolách a dalších činnostech. Ovšem nejen prací živ je člověk a ve svém volném čase se proto Jaroslav Kulhánek věnuje přírodě – je nadšeným pěstitelem exotických subtropických rostlin.

Kdo vás k exotickým rostlinám přivedl, jak dlouho se tomuto koníčku věnujete?

Těžko říct, nějak to vše vyplynulo z běhu života. Ale původcem všech mých úniků od reality do subtropů a ke zvířátkům je asi reálný socialismus se svou organizovanou zábavou v posloupnosti pionýr – svazák – komunista a dalšími povinně-nepovinnými „fuj“ aktivitami. Hledal jsem zkrátka něco jiného, a našel jsem to v přírodě.

Měl jste rád přírodu už jako dítě?

Nevím, jak berete přírodu vy, ale já myslím, že všechny děti milují zvířátka a zajímavé rostlinky. Navíc jsem vyrůstal obklopen všemi možnými hospodářskými zvířaty, takže kontakt s nimi byl pro mě naprosto přirozený.

Jaká zvířata chováte a jaké rostliny pěstujete dnes?

Teď už máme jen „českou klasiku“, tedy psa a různá plemena slepic včetně kohouta. Ten je ovšem speciální z melanotického plemene Ayam Cemani a je celý černý, včetně kůže, svalů a hřebínku. Pokud jde o rostliny, těch byste u nás dnes našli víc – pěstuji doma asijské a africké banány, přesněji druhy Ensete glaucum, Ensete lasiocarpa, Ensete maurelli, což je takzvaný červený etiopský banánovník, a také nějaké banány rodu Musa včetně hybrida Cawendish. Banánovníků existuje spousta druhů a kultivarů lišících se vzrůstem i tvarem plodů a ten posledně jmenovaný většinou známe z našich obchodů. Dále mám sedm odrůd smokvoní, tedy fíků, arabský kávovník, granátová jablka, tropické strelície, subtropické trávy a nějaké ty palmy – kokosovou, Washingtonovu, datlovou kanárskou, marockou. Z toho běžnějšího jsem si nedávno pořídil pistácie a mandloň.

Kde všechny ty rostliny máte? A kolik bychom jich u vás celkem napočítali?

Některé rostliny mám doma v květináčích a ty, které snesou naše podnebí, pěstuji na zahradě – opět buď v nádobách nebo i ve volné půdě. Odhaduji, že dnes mám kolem čtyřiceti rostlin.

Co považujete za svůj největší pěstitelský úspěch?

Víte, já s nikým nesoutěžím, většinou si výpěstky ani nefotím a ani je nijak neprezentuji. Mám je prostě jen pro radost. Pokud bych měl něco zmínit, za úspěch považuji úspěšné naklíčení konzumního kokosového ořechu a pak také opakované sklizně ananasů, banánů a kávových bobů v bytě. A poměrně se mi daří i volné pěstování banánovníků, smokvoní a palem na zahradě.

A bylo naopak něco, co se vám nepodařilo?

Samozřejmě, každý úspěch je obvykle doprovázen několika marnými pokusy. Ale každý neúspěch či „nepodarek“ by měl být hnací energií pro další pokusy a nestojí za to se jím příliš trápit. Pokud se ptáte na to, jestli jsem s nějakou rostlinou neuspěl, tak mi nejdou bambusy.

Vzpomenete si, jaké zvíře jste měl jako úplně první?

Jako první jsem vnímal psa naší rodiny v době mého dětství. Byla to fena skotského ovčáka, kolie. Ale jak už jsem říkal, okolo mě byla vždy spousta zvířat – od pakobylek až po skot.

A pamatujete si, jakou rostlinu jste si pořídil jako první?

Samozřejmě, byl to zakrslý banánovník Musa Cawendish.

Co v rámci vašeho hobby plánujete do budoucna?

Rád bych trochu doplnil portfolio rostlin o nějaký ten baobab a sekvoje. V přírodě jde o ohromné stromy, ale já je budu mít pouze v nádobě, takže tolik neporostou. Chtěl bych si také pořídit rostlinku kávy robusta a rudodřev koka, z jehož listů se vyrábí výtažek na výrobu Coca-Coly. Co se týká zařízení, chtěl bych si ještě postavit fíkovnu, což je speciální objekt pro skupinové pěstování fíkovníků.

O jak časově náročný koníček se jedná?

Chov zvířat je náročnější, proto jsem je postupem doby zredukoval na psa a slepice, ostatní jsem poslal dělat radost někomu jinému. Rostliny jsou v pohodě, nevyžadují denní péči jako je čištění a krmení plus někdy i nějakou tu zábavu.

Jste v kontaktu s jinými pěstiteli a chovateli?

Protože vždy potřebujete nějaký nový či nepříbuzný materiál, je tento kontakt nutný.

Věnují se podobným koníčkům i vaše děti?

Děti zvířata a rostlinky respektují, ale zejména rostliny nejsou zrovna ideální hobby pro mladé – výsledek tam zkrátka nevidíte hned a online. Vždyť vyklíčení semínek banánů trvá kolem čtvrt roku, palma v klidu klíčí půl roku a další měsíce trvá, než vyrazí stonek s listy. Takže k pěstování exotiky subtropů jsem prozatím přivedl své tři kolegy, kteří jsou dnes domácími pěstiteli fíků. A možná, že jich do budoucna bude ještě víc…

Co se týká koníčků dětí, tak jeden ze synů se dal na autoveterány – renovovali jsme spolu Citroën 2CV, populární „kachnu“, čeká nás ještě Fiat 500 a pak uvidíme…. No a další děti si trochu spletly století – jejich hobby je gotický šerm, a tak opravujeme či vylepšujeme zbraně a zbroj. A protože na mě často působí zaklínadlem „táto, jak to mám udělat?“ nebo „nemáš to či ono?“, tak mé touhy, výpěstky a chovy trochu ustoupily pomoci koníčkům naší nové krve… ale tak to má asi být.

 

Černý kohout plemene Ayam Cemani. Jaroslav Kulhánek a kohout plemene Ayam Cemani …  … a ještě se svými kuřaty Marans a Ayam Cemani.
V pozadí je vrba, jalovec a kdoulovec
Banánovní etiopský nebo habešský Ensette Maurelli. Granátovník je menší strom rostoucí hlavně ve Středomoří,
jehož plodem je známé granátové jablko.
Banánovník Musa Bajsoo.