Začalo to Sparem
Pražský sklad MD logistiky dnes obsluhuje desítky zákazníků. Některé projekty se expedují pouze odtud, některé se kompletují ve spolupráci se skladem v Dašicích. „To je věc našich kolegů z dopravy – skládají z požadavků a avíz našich partnerů ideální rozvozní plán. Částečně se opakuje, ale protože téměř každý zákazník si dnes může objednat skoro kdykoli cokoli, tak se denně mění. Navečer vždy dostaneme rozvozní plán na následující noc a den a naši lidé musí začít zboží připravovat. Část zboží přijde z Dašic a my víme, čím ho budeme dokládat. Naše kamiony jsou vybaveny teplotními příčkami, takže i jeden kamion může vést zboží v různých teplotních režimech,“ říká ředitel skladu Praha Radovan Gregor.

Na počátku byl Spar
Skladba zákazníků, které MD logistika obsluhuje z Horních Počernic, se od roku 2009, kdy zde firma začala působit, zásadně změnila. Původně byl sklad postavený pro jediného zákazníka – řetězec Spar, který v Česku provozoval supermarkety Interspar. Skladovalo se zde potravinářské i nepotravinářské zboží, ovoce a zelenina, krmivo pro domácí zvířata, prostě veškerý sortiment, který Spar v ČR prodával (kromě mraženého zboží). Veškerá logistika tak byla postavena na míru tomuto jedinému zákazníkovi.

Po několika letech však Spar odešel z českého trhu a jeho prodejny přebral v roce 2014 řetězec Ahold provozující supermarkety Albert a Hypernova. Ovšem Ahold má pro své české prodejny vlastní sklad v Klecanech, takže Horní Počernice využíval jen minimálně a pouze do doby, než v roce 2017 doběhla smlouva na využití skladu MD logistiky, kterou převzal od Sparu. „My jsme proto museli pro sklad získat další zákazníky, abychom ho využili a vydělal si na provoz. Proto se také změnil sortiment a dokonce uspořádání skladu, které tu bylo,“ vysvětluje ředitel počernického skladu. MD logistika doplnila regály i na plochy, které pro Spar využívala k manipulaci se zbožím a celková kapacita skladu se tak navýšila. MD logistika podobnou úpravu uspořádání skladu provádí jednou až dvakrát do roka, aby co nejlépe vyhovoval aktuálním projektům.

Sklad ve skladu
Kombinace zásobování mnoha zákazníků z jednoho, byť velkého skladu, je samozřejmě podstatně náročnější, než obsluha zákazníka jediného. I tak nabízí dnes počernická základna MD logistiky dostatek volného prostoru pro další skladové projekty. „Objemy se samozřejmě mění podle toho, jak se vyvíjí využití naší plochy stávajícími projekty a jejich výkyvy. Reálně tak můžeme nabídnout volnou plochu několika firmám,“ říká Radovan Gregor. Volná kapacita také záleží na tom, o jak těžké zboží se jedná, protože zdejší regálový systém má určitou nosnost a nedá se využít na extrémně hmotné zboží.

Plusem MD logistiky v Horních Počernicích je, že zde provozuje i „sklad ve skladu“, tedy chlazený sklad vybudovaný uvnitř hlavní haly. K dispozici má tři různě velké komory s kapacitou několik tisíc palet, z nichž každá umožňuje nastavení rozdílné teploty. Jedna z komor s nižší světlou výškou sloužila původně jako krosdocková hala, kde se připravovala k distribuci veškerá zelenina pro Spar, další komory jsou už vyšší a slouží primárně ke skladování chlazeného zboží.