Nové mýto má pokrýt i část silnic první třídy a zohlední též hluk a emise

Podle informace zveřejněné 12. března Českou televizí vláda stále počítá se zavedením mýta i na vybraných silnicích první třídy v roce 2020. Ministr dopravy Dan Ťok předpokládá, že by se to týkalo pětiny z nich, tedy zhruba 900 km. Sociální demokracie navrhuje zpoplatnit i některé silnice druhé třídy.
Podle ministra dopravy by pro zavedení mýta přicházely v úvahu úseky, které vycházejí ekonomicky (tedy se silnou intenzitou nákladní dopravy), a pak úseky využívané jako objízdné trasy k dálnici. Dopravní experti ČSSD připouští, že by se mýto mohlo v těchto případech týkat i některých silnic druhé třídy. Už teď však mohou kraje na silnicích druhé třídy kamionovou dopravu zakázat.
Jedno z míst, kde by mohlo být mýto v budoucnu zavedeno, je u Říčan ve středních Čechách, kudy některé kamiony přejíždí mezi dálnicemi D1 a D11.
Nový systém pro výběr mýtného má také zohledňovat hluk (případně jízdu v noci) a emise. Systém by měl rozpoznat vozy s vyššími emisemi a od těch by měl stát mít možnost vybírat vyšší mýto. Ministerstvo chce podle současného návrhu také zachovat zvýhodnění autobusů proti nákladním automobilům.

Více si přečtěte na webu České televize zde.