V listopadu 2019 skončila výměna posledních svítidel v hale pražského skladu MD logistiky v Horních Počernicích a deset let staré výbojky, které již neposkytovaly dostatečný světelný výkon, byly nahrazeny moderními a úspornými svítidly s LED diodami. V menší části suchého skladu byla zhruba stovka „ledek“ instalována již dříve, na 500 dalších osvětlilo jeho zbývající části v závěru loňského roku.

LED svítidla mají oproti dosud používaným garantovanou zhruba třikrát delší životnost a první zkušenosti z jejich provozu prokazují také podstatně lepší svítivost a příjemnější světelné spektrum. „Změna je rozhodně na první pohled patrná, nyní máme i v noci ve skladu jasno jako za slunečného dne. To je velmi důležité pro bezpečnost práce – obsluha vysokozdvižných vozíků musí zkrátka dobře vidět na všechny části více než deset metrů vysokých regálů,“ vysvětluje ředitel pražského skladu MD logistiky Radovan Gregor. Nároky na osvětlení jsou díky dvanáctimetrové výšce skladové haly skutečně velmi vysoké. Pražský sklad funguje standardně 24 hodin denně, sedm dní v týdnu, a osvětlení je zde proto v provozu prakticky nepřetržitě.

Dodavatel instaloval různé druhy svítidel podle jejich konkrétního umístění ve skladu. Jiná světla jsou nad otevřenými prostory a jiná nad vysokými uličkami mezi regály, aby bylo vždy dosaženo co nejlepšího osvícení daného místa. „Na základě desetiletého provozu v Horních Počernicích jsme dospěli k optimálnímu uspořádání regálových systémů a tomu přizpůsobili i osvětlení,“ říká ředitel pražského skladu.

MD logistika je od roku 2015 držitelem certifikátu podle normy ISO 50 001, která upravuje hospodaření s energiemi a v rámci své energetické politiky firma přijala závazek neustále hledat možné úspory a snižovat svou energetickou náročnost. „Výměna osvětlení v pražském skladu je proto plně v souladu s tímto naším závazkem,“ uzavírá Radovan Gregor.