Koncem listopadu byly vyhlášeny výsledky ankety motoristických novinářů udělujících prestižní evropské ocenění v kategorii nákladních vozidel „Truck of the Year 2018“, tedy Kamion roku 2018. Nejlepšími nákladními vozy se staly nové modely DAF CF a XF. Uspěly v hlasování poroty, která se skládá z předních novinářů působících v oblasti silniční dopravy z 23 evropských zemí.

Modely DAF CF a XF se mohou pochlubit novými poháněcími soustavami a moderními převodovkami. Spolu s novými, kompaktními jednotkami pro snížení emisí výfukových plynů, softwarem pro řízení motoru a převodovky a vylepšením aerodynamiky přinesly tyto inovace úsporu paliva a snížení emisí CO2 o sedm procent. Nové modely jsou až o 300 kg lehčí než jejich předchůdci, což zvyšuje maximální kapacitu pro přepravu nákladu.

MD logistika v současné době používá 40 kamionů DAF XF. Značka DAF přitom představuje vozy, které firma v poslední době nakupuje v největší míře – letos pořídila celkem 18 nových tahačů DAF XF 460. Deset z nich nahradilo vyřazované vozy a velikost podnikové kamionové flotily se tak po převzetí všech vozů rozrostla o osm. Poslední čtveřice dorazila do Dašic v říjnu. A jak říká ředitel dopravy MD logistiky Bohumil Hána, vozy slouží v náročných podmínkách k plné spokojenosti:

„Z našich dosavadních zkušeností vyplývá, že tahače značky DAF jsou pro řidiče uživatelsky velmi přívětivé a vynikají svojí spolehlivostí. Značka DAF je v našem vozovém parku zastoupena modely XF 460 a XF 510 a současné době má sedmatřicetiprocentní podíl a i pro příští rok bude součástí tendru na nákup nových tahačů.“

Každoroční ocenění „Truck of the Year“ se uděluje novému vozidlu nebo modelové řadě, která nejvýznamnějším způsobem přispěla k efektivitě silničního provozu. Vychází se z několika důležitých kritérií, jako je například technologická inovace, pohodlí řidiče, bezpečnost na silnicích, úspora paliva, stopa na životním prostředí a celkové náklady na provoz. Loni získala titul nejlepšího nákladního vozu roku Scania a o rok dříve Iveco.