14 kamionů Scania vytvořilo největší hodiny na světě – jezdilo po kruhové ploše místo ručiček ciferníku po dobu 24 hodin, aby demonstrovalo nový palubní telematický systém tohoto výrobce nákladních automobilů. „Kamiony jsou obrovské a silné stroje, ale jsou zároveň důmyslnými a přesnými nástroji. Každý kamion byl nastaven na svou specifickou dráhu v hodinách a celou operaci umožnil online monitoring dat v reálném čase spolu s jejich analýzou prostřednictvím našich propojených služeb,“ uvedl ředitel marketingu Scanie Staffan Arvas na webu motor1.com.

Flotilu trucků o výkonu 500 koní (373 kW) série S, které přibyly do nabídky tohoto švédského výrobce nedávno, řídilo celkem 90 řidičů. Kamiony jedoucí na pozici vteřinové ručičky musely objíždět „ciferník“ přesně určenou konstantní rychlostí. Vozy na vnější straně „hodin“ musely udržovat rychlost přesně 53 km/h, zatímco kamiony nejblíže středu pouze 13 km/h.

Vozy jedoucí na pozici minutové a hodinové ručičky se pohybovaly dle přesně určené a koordinované série startů a zastavení. Na papíře to vypadá jednoduše, nicméně udržení takto přesné rychlosti a načasování při nepřetržité jízdě není vůbec snadné, a to zejména pro řidiče ztvárňující vteřinovou ručičku.

Podívejte se na inspirativní video zde.