Dálnice D35 výrazně změní tok automobilů po Česku. Spojí Prahu se střední a severní Moravou a zásadně odlehčí dálnici D1 z Prahy do Brna a Ostravy. Zdá se, že trasa, na kterou se čeká přes 20 let, teď dostává zelenou, píše web magazínu Logistika.

Kdyby Česko dokázalo rychle postavit alespoň úsek z Hradce do Mohelnice, který má 108 km, vznikla by v zemi nová, k trase do Brna paralelní dálniční spojnice Čech a Moravy. Cesty nejen Pražanů do Olomouce či Ostravy zajížďkou přes Brno by pak ztratily smysl, stejně jako v opačném směru. Přetížená D1 by si oddychla, stejně jako spousta měst, kterým by blízká nová dálnice posloužila jako přirozený obchvat.

Přesto se až letos začíná rýsovat skutečná šance, že třípatrová dálniční křižovatka v Opatovicích, která je napojená na D11 a leží na půli cesty mezi Hradcem Králové a Pardubicemi, nebude napořád končit jen v polích. „Na prvních dvou úsecích D35 z Opatovic do Časů a Ostrova se začne nejspíš ještě letos, možná příští rok, s archeologickým průzkumem. Na to naváže stavba asi třicetikilometrového úseku. Vládou už prošlo odůvodnění veřejné zakázky. Ta dálnice jede, má prioritu,“ řekl Hospodářským novinám ministr dopravy Dan Ťok. Na úseku D35 Opatovice-Ostrov by se mělo jezdit nejpozději v roce 2021.

Přečtěte si více na webu zde.